|
|
|
Tweet |
|
|
|
Március
március 1. Polgárháborúvá fajul a líbiai felkelés.
március 6. A dél-szíriai Deraa városban a rendfenntartó erők a tüntetők közé lőnek, melynek következtében négy ember meghal. A tömeg válaszul felgyújtja a kormányzó Baasz Párt irodáit.
március 7. Líbiában a kormányerők megállítják a felkelők előrenyomulását és nagy arányú ellentámadást indítanak. Bengáziban a líbiai ellenzék megalakítja a Líbiai Nemzeti Tanácsot.
március 11. A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázza meg a szigetország északkeleti partvidékét, melynek epicentruma 125 kilométerre volt az ország keleti partjaitól, Szendai várostól nem messze. A hatóságok 10 m magas hullámra vonatkozó cunamiriadót rendelnek el. A katasztrófa több ezer áldozatot követel és az anyagi kár – elsősorban a rengést követő szökőár következtében – hatalmas. Deraa-ban a szír biztonsági erők éles lőszert használva támadnak a tüntetőkre. A lövöldözésben legkevesebb öt ember meghal.
március 14. Beterjeszti az Országgyűlés elé alkotmányjavaslatát a Fidesz-KDNP frakciószövetség. A „Magyarország Alaptörvénye” című indítványt a két frakcióvezető, Lázár János és Harrach Péter adja át a parlament főtitkárának.
március 17. A líbiai hadsereg eléri a felkelők fellegvárának számító Bengázit és megkezdte a város bombázását.
március 19. A Francia Légierő csapást mér líbiai célpontokra, miután az európai, arab és afrikai országok vezetői Párizsban döntöttek arról, hogy, katonai erővel is hajlandóak érvényt szerezni a Biztonsági Tanács határozatának a líbiai polgári lakosság védelme érdekében.
március 20. Az ellenzék nyomása alatt álló Ali Abdullah Szaleh jemeni elnök leváltja a kormányt. Ennek hatására Ali Mohszen al-Ahmar, az egyik páncélos hadosztály parancsnoka bejelenti, hogy alakulatával együtt átáll az ellenzék oldalára. Hajnalban kezdetét veszi a nemzetközi 2011-es líbiai intervenció Kadhafi líbiai diktátor hadereje ellen.
március 21. A líbiai felkelők a szövetséges légierő támogatásával beveszik Adzsdábija várost. A csata közben műszaki hiba miatt lezuhant egy amerikai F-15 vadászgép, a két pilótának sikerül időben katapultálni.
március 22. Első fokon négy év börtönre ítéli hivatali befolyással üzérkedés miatt Szabó Jánost, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem egykori rektorát a Fővárosi Bíróság.
március 23. A Fővárosi Közgyűlés törli Budapest díszpolgárai közül Sztálint és további nyolc személyt. A töröltek között van báró Julius Jacob von Haynau osztrák hadvezér, Jellasics horvát bán, Windisch-Grätz osztrák császári és királyi tábornagy, Alexander Bach osztrák belügyminiszter, Karl Geringer császári biztos, Karl Ludwig Grünne osztrák tábornok, császári főhadsegéd és Ivan Paszkievics.
március 25. A szíriai Deraa-tól 40 km-re fekvő szanamejni tüntetésen 20 főt lőnek agyon a biztonsági erők. Deraa-ban 44 főre emelkedik a szíriai zavargások halálos áldozatainak száma.
március 27. A líbiai felkelők jóformán harcok nélkül beveszik Rasz Lanúf, Bin Dzsávád és Brega városokat.
március 29. A kormányellenes tüntetések hatására lemond a szír kormányfő, Muhammad Nádzsi ál-Otari.
március 29. Szegeden befejeződik a Krausz-ház tatarozása. A koszovói alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősíti az ország államfőjének, Beghjet Pacollinak megválasztását, aki másnap távozik hivatalából. A líbiai hadsereg ellentámadásba lendülve visszafoglalja a felkelőktől Bin Dzsávád és Rasz Lanúf városokat.
március 31. A szíriai Latakiában újabb 25 embert lőnek le a szír rendfenntartók. A NATO átveszi a Moammer Kadhafi líbiai diktátor hadereje elleni szövetséges hadművelet irányítását.
Április
április 3. Bassár el-Aszad szíriai elnök Ádel Szafar politikust bízza meg kormányalakítással.
április 4. Szomáliai politikusok egy új államot kiáltanak ki Azánia néven, az ország nemzetközileg elismert területén.
április 9. XVI. Benedek pápa Udvardy Györgyöt nevezi ki a Pécsi egyházmegye élére.
április 11. Ismeretlenek robbantást hajtanak végre a minszki metróban. A detonációban 12 fő életét veszti, 149-en megsérültek.
április 15–19. A budapesti Eötvös József Gimnázium megrendezi a Budapest International Model United Nations - BIMUN 2011 nevű nemzetközi Diák-ENSZ konferenciát.
április 18. Az Országgyűlés – 262 igen és 44 nem szavazattal, egy tartózkodás mellett – elfogadja az új alkotmányt.
április 21. Bassár al-Aszad szíriai elnök feloldja a csaknem ötven éve érvényben levő szükségállapotot és lehetőséget ígér békés tüntetések tartására is. A szíriai ellenzék ennek tesztelésére nagyarányú demonstrációt hirdet, amelyet a szír rendfenntartók véresen szétvernek, 103 ember halálát okozva. Líbiai felkelők ellenőrzésük alá vonják a tunéziai - líbiai határ mentén fekvő Vázzin átkelőhelyet.
április 25. Schmitt Pál köztársasági elnök a Sándor-palotában aláírja a parlament által egy héttel korábban elfogadott új alkotmányt, amely 2012. január 1-jén lép hatályba. Juliusz Janusz pápai nuncius Pécsett beiktatja megyés püspöki székébe Udvardy Györgyöt. A Magyar Honvédség átveszi a magyar Szent Korona és a koronázási jelvények teljes körű őrzését. Szíriai páncélos alakulatok szállják meg Deraa városát, ahonnan a rendszerellenes lázadás kiindult.
április 29. Házasságot köt Vilmos brit királyi herceg és Catherine Middleton a londoni westminsteri apátságban. Az eseményt világszerte mintegy kétmilliárd ember követi figyelemmel. Kadhafi hadserege a tunéziai határ mentén zajló harcok során betör Tunéziába, az ottani határőrség azonban visszakényszeríti őket a határ líbiai oldalára. Folytatjuk... Forrás: wikipedia |
|
|
|